„Lietas akmuo“ (Corian tipo), kvarcas ar dirbtinis granito akmuo: kuris stalviršis jums tinkamiausias?
Virtuvės stalviršių rinka yra didžiulė. Jei norite atnaujinti savo virtuvės stalviršius, rasite daugybę galimybių, kurie atitiks jūsų projektinius sumanymus ir turimą biudžetą. Šiandien aptarsime tris vis populiaresnius stalviršių variantus, tai yra lietos medžiagos (Lietuvoje dažnai vadina „lietu akmenimi“ – tai būtų gamintojų Himax, Corian, Montelli, Samsung ir kt.medžiagos gaminiai), dirbtiniai kvarco stalviršiai (Caesarstone, Silestone, Technistone ir kt.) ir dirbtiniai granito akmens sprendimai (Neolith, My Top Fondovalle, Atlas Plan). Šiame įraše padėsime nuspręsti, kuris iš jų yra geresnis pasirinkimas.
Lietos medžiagos, kvarcas ir dirbtinis granito akmuo: pagrindiniai skirtumai
Šie trijų tipų stalviršiai yra plačiai populiarūs ir yra dažnas interjero dizainerių pasirinkimas. Galbūt šiuos girdėjote terminus, bet ne visada susimąstėte, kas yra lietos medžiagos arba kvarco ar dirbtinio granito akmens stalviršiai?
Kas yra kvarcas?
Yra tam tikrų klaidingų nuomonių apie kvarcą. Kartais galvojame, kad kvarciniai stalviršiai gaminami naudojant tik natūralias medžiagas.
Kvarcinis virtuvės stalviršis yra žmogaus sukurtas kūrinys: pagamintas iš dirbtinio akmens. Nors kvarcas, kaip natūrali medžiaga sudaro daugiau kaip 90% stalviršio konstrukcijos, kiti keli procentai yra rišamosios dervos, polimerai ir spalviniai pigmentai. Rezultatas – patvarus stalviršis, labai panašus į natūralaus akmens paviršių.
Gamintojai gali apdoroti kvarcą įvairiais būdais, kad pasiektų skirtingą paviršių apdailą. Pavyzdžiui, stambiai sumaltas kvarcas sukuria grublėtą apdailą, o smulkiai sumaltas kvarcas yra lygesnis.
Kas yra dirbtinis granito akmuo?
Dirbtinis granito akmuo yra aukštos kokybės kompaktiškos medžiagos, gaminamos suslegiant medžiagos ruošinį didžiuliu slėgiu bei išdegant medžiagą itin didelėje temperatūroje; todėl šių medžiagų paviršiai yra labai atsparūs įbrėžimams, nešvarumų įgeriamumui ir dideliam karščiui. Tai yra vienintelės medžiagos, ant kurių galima dėti karštas keptuves, taip pat ant jų galima pjaustyti (nors galite sugadinti savo peilius ir jei paviršius yra poliruotas (blizgus), galite palikti minimalius įrėžimus!).
Dirbtinio granito akmens stalviršiai yra pagaminti naudojant natūralias medžiagas, kurios sujungiamos jas supresuojant krosnyje itin aukštoje temperatūroje. Taip suformuojama vienas iš labiausiai atsparių paviršių rinkoje.
Dirbtinio granito akmens sudėtis yra panaši į tas, kurios naudojamos stiklo, porceliano ir kvarco stalviršiams gaminti, tačiau konkretus derinys ir procesas suteikia dirbtinio granito akmens paviršiui tvirtumo, kietumo ir ilgaamžiškumo.
Spalvos išgaunamos naudojant natūralius oksidus, o stiklo ir silicio dioksido mineralai užtikrina cheminį stabilumą ir atsparumą cheminių medžiagų ir valiklių daromai žalai. Dirbtinio granito medžiagos paviršiuje taip pat suformuojami ir itin dailūs natūralius akmens paviršius primenantys raštai.
Aukšto slėgio gamybos procesas suformuoja šios medžiagos plokštę labai tankią ir neporėtą, todėl nereikia jos impregnuoti ir ji iš esmės yra pati atspariausia medžiaga nešvarumų įgėrimui.
Dirbtinis granito akmuo gali atlaikyti staigų aukštos arba žemos temperatūros svyravimą, tad ant stalviršio uždėjus šaldytą maistą, nuėmus ir padėjus toje vietoje įkaitusį kepimo indą, stalviršis atlaiko didžiulius temperatūros svyravimus bei išlieka nepažeistas. Tad dirbtinio granito medžiagos vienas iš didžiausių privalumų – itin geras atsparumas „šiluminiam šokui“.
Kas yra „lietas akmuo“?
Panašiai kaip kvarcas ar dirbtinis granito akmuo, lieta medžiaga yra žmogaus sukurtas techninis produktas, dažnu atveju naudojamas specialus akrilas (specializuota plastiko medžiaga). Kvarcinių ir dirbtinio granito akmens stalviršių sudėtyje yra labai daug natūralaus mineralo, o lietos medžiagos jo turi žymiai mažiau. Akrilo polimerai ir dervos sudaro daug didesnę lietos medžiagos genetinės sudėties dalį.
Lietos medžiagos gaminys nėra pats patvariausias stalviršio sprendimas ir yra linkęs susibraižyti, labai jautrus sąlyčiui su karštais paviršiais.
„Lietam akmeniui“ labai karšti puodai ir keptuvės yra kaip kriptonitas. Palyginti su granitu ar kvarcu, lietas akmuo nėra labai atsparus karščiui. Negalite dėti karštų puodų ar keptuvių tiesiai ant paviršiaus, nerizikuodami dėl bjaurios apdegimo žymės.
„Lietas akmuo“ paprastai neturi tokios akmens išvaizdos ar lytėjimo jausmo, kaip natūralaus ar dirbtinio akmens sprendimai. Nors lietas akmuo yra ekonomiškesnis variantas, kai kurie mano, kad lietas akmuo yra per brangus, nes rinkoje tikrai yra pigesnių pasirinkimų, kurie turi lietam akmeniui artimų savybių.
Lietos medžiagos gaminiai dažnai pasirenkama medžiaga jachtų, ekonominės klasės interjerų sprendimuose kur reikalingas nedidelis gaminio svoris, pigus gaminys ir paprastas sumontavimas.